Halco - T8U6FR11/835/DIR2/LED - LED T8 6" U-Bend 11.5W 3500K Type A Dimmable Med Bi-Pin
Original price
$25.76
-
Original price
$25.76
Original price
$25.76
$25.76
-
$25.76
Current price
$25.76
LED T8 6in U-Bend Tube 11.5W 3500K Ballast Compatible Direct Replacement Dimmable ProLED 110-277V (Ballast Dependent) 50000 hrs Medium Bi-Pin (G13) Base 82 CRI
T8 direct LED U-Bend lamps with unique two piece design for more even light distribution- Operates on instant start, programmed start no flickering
- 50,000 hour life resulting in lower maintenance costs over time
- Uses 56% less energy and lasts up to 75% longer
- Suitable for use in totally enclosed luminaires
- UL listed for damp locations
Features
- Operates on instant start, programmed start no flickering
- 50,000 hour life resulting in lower maintenance costs over time
- Uses 56% less energy and lasts up to 75% longer
- Suitable for use in totally enclosed luminaires
- UL listed for damp locations
Product Details
| Product Code | T8U6FR11/835/DIR2/LED |
| Halco Product ID | 84074 |
| UPC | 807154840748 |
| Category | T8 Ubend |
| Technology | LED |
| Applications | Residential, Commercial Hospitality, Retail, Food Service, Office, Medical, Education |
| Color Temperature | 3500K |
| Watts | 11.5W |
| Voltage | 110-277V (Ballast Dependent) |
| Base | Medium Bi-Pin (G13) |
| Dimmable | No |
| Finish | Frosted |
| Weight (lb) | 0.9 |
| Country of Origin | CN |