Halco - VPTAJR-LS-CS-U-GR - Vaportight Adj Arm Jelly Jar 10W 20W 4000K 5000K Field Select
Original price
$78.26
-
Original price
$78.26
Original price
$78.26
$78.26
-
$78.26
Current price
$78.26
Vaportight Adjustable Arm Jelly Jar 10W or 20W 4000K or 5000K Field Selectable Watts & Color Temp 120-277VAC Gray Die-Cast Body Silicone Gasketing Dimmable
The next generation ProLED VPT Vaportight series provides a 5 Year Warranty high performing solution in a rugged versatile design, perfect for multi-functional applications. The VPT offers a robust die-cast body, silicone gasketing and corrosion resistant powder coating, and now comes in color selectablity, ensuring optimal performance and flexibility in the toughest conditions.- Adjustable head design
- Watts & Color selectable
- Dimmable
- Wet location rated
- Die cast housing & silicone gasketing
- Multiple 1/2" conduit entry points
Features
- Adjustable head design
- Watts & Color selectable
- Dimmable
- Wet location rated
- Die cast housing & silicone gasketing
- Multiple 1/2" conduit entry points
Product Details
| Product Code | VPTAJR-LS-CS-U-GR |
| Halco Product ID | 12556 |
| UPC | 807154125562 |
| Category | ProLED Vaportight Series |
| Technology | LED |
| Applications | Security, Entryway, Utility, Perimeter, Multi-Residential, Walk-in Cooler, Corridor and Walkway and Construction sites. |
| Color Temperature | Selectable 4000K or 5000K |
| Watts | Selectable 10W or 20W |
| Lumens | 1150-2300 |
| Voltage | 120-277V |
| Dimmable | Yes (0-10V) |
| Finish | Textured Gray Powder Coated Gray |
| Weight (lb) | 3.2 |
| Country of Origin | TH |