Halco - WKL150-850-LED - LED Temporary Work Light 150W 5000K 7200L Non-Dimm
Original price
$207.91
-
Original price
$207.91
Original price
$207.91
$207.91
-
$207.91
Current price
$207.91
LED Temporary Work Light Fixture 150W 5000K 120V 18000 Lumens 80CRI Non-Dimmable
The ProLED Temporary Work Light is an integrated LED Lamp that delivers superior performance over legacy HID fixtures. With a heavy duty cage, vibration, shock and impact resistant features, the temporary Work Light ensures durability with optimal performance in demanding environments. This fixture features a self-locking hook that doubles as a convenient carrying handle and allows for easy mobility. The Temporary Work Lights are linkable, allowing for one outlet to power multiple lamps.
- Omni-directional light distribution
- Provides easy operation and high lumen output with cage for protection
- Tripod sold separately
- Vibration, shock, and impact resistant
- Daisy chain up to 4 X 150W with plug and socket
- Hook base and 15 ft power cord included
Features
- Omni-directional light distribution
- Provides easy operation and high lumen output with cage for protection
- Tripod sold separately
- Vibration, shock, and impact resistant
- Daisy chain up to 4 X 150W with plug and socket
- Hook base and 15 ft power cord included
Product Details
| Product Code | WKL150-850-LED |
| Halco Product ID | 82380 |
| UPC | 807154823802 |
| Category | LED Temporary Work Lights |
| Technology | LED |
| Applications | Temporary Work Lighting, Industrial |
| Color Temperature | 5000K |
| Watts | 150W |
| Lumens | 18000 |
| Voltage | 120V |
| Dimmable | No |
| Weight (lb) | 4.27 |
| Country of Origin | CN |