Halco - WPFS2-WS-CS-U-PC - Wallpack Watt & Color Select (70W 80W 90W 100W) BZ Photocell
Original price
$165.22
-
Original price
$165.22
Original price
$165.22
$165.22
-
$165.22
Current price
$165.22
Proled Select Wallpack Field Selectable Wattage (70W 80W 90W 100W) and Color (3000K 4000K 5000K), 120-347V Bronze with Photocell
The ProLED Select Wallpack Series provides the best value in the Commercial and Industrial Wallpack market to date. The innovative option to select both Wattage and Color Temperature is unrivaled in today's market. The WPFS Series products are made of high quality, die-cast aluminum housings and a shatter resistant Borosilicate Glass Lens which offers a traditional, yet robust design. The traditional mounting design with 1/2" knock outs on sides makes installation a breeze.- With Installed Photocell
- Selectable color temp & watts
- Die cast aluminum housing
- Shatter resistant borosilicate glass diffuser
- UL listed for wet locations
Features
- With Installed Photocell
- Selectable color temp & watts
- Die cast aluminum housing
- Shatter resistant borosilicate glass diffuser
- UL listed for wet locations
Product Details
| Product Code | WPFS2-WS-CS-U-PC |
| Halco Product ID | 23533 |
| UPC | 807154235339 |
| Category | Standard Wallpacks |
| Technology | LED |
| Applications | Distribution Factories, Warehouses, Self Storage, Commercial Buildings |
| Color Temperature | Selectable 3000K, 4000K or 5000K |
| Watts | Selectable 70W, 80W, 90W or 100W |
| Lumens | 9656-13344 |
| Voltage | 120-347V |
| Dimmable | No |
| Finish | Bronze |
| Weight (lb) | 10.58 |
| Country of Origin | VN |