Halco - WPS-28-4K-U - Proled Standard Wallpack 28W 4000K Unv 120-277
Original price
$45.31
-
Original price
$45.31
Original price
$45.31
$45.31
-
$45.31
Current price
$45.31
Proled Standard Wallpack 28W 4000K Unv 120-277
The ProLED WPS Wallpack Series provides the best value in the Commercial and Industrial Wallpack market to date. The WPS Series products are made of high quality, die-cast aluminum housings and a shatter resistant Borosilicate Glass Lens which offers a traditional, yet robust design. The traditional mounting design with ½â€ knock outs on sides makes installation a breeze.- Multiple wattages
- 4000K and 5000K color temperature
- Die cast aluminum housing
- Shatter resistant borosilicate glass diffuser
- UL listed for wet locations
Features
- Multiple wattages
- 4000K and 5000K color temperature
- Die cast aluminum housing
- Shatter resistant borosilicate glass diffuser
- UL listed for wet locations
Product Details
| Product Code | WPS-28-4K-U |
| Halco Product ID | 10390 |
| UPC | 807154103904 |
| Category | Standard Wallpacks |
| Technology | LED |
| Applications | CandI, E-Commerce, Distribution Factories, Warehouses, Self Storage, Commercial and Industrial Buildings |
| Color Temperature | 4000K |
| Watts | 25W |
| Lumens | 3514 |
| Voltage | 120-277V |
| Dimmable | No |
| Finish | Bronze |
| Weight (lb) | 8.15 |
| Country of Origin | VN |