Halco - WPS-40-5K-U - Proled Standard Wallpack 40W 5000K Unv 120-277
Original price
$50.00
-
Original price
$50.00
Original price
$50.00
$50.00
-
$50.00
Current price
$50.00
Proled Standard Wallpack 40W 5000K Unv 120-277
The ProLED WPS Wallpack Series provides the best value in the Commercial and Industrial Wallpack market to date. The WPS Series products are made of high quality, die-cast aluminum housings and a shatter resistant Borosilicate Glass Lens which offers a traditional, yet robust design. The traditional mounting design with ½â€ knock outs on sides makes installation a breeze.- Multiple wattages
- 4000K and 5000K color temperature
- Die cast aluminum housing
- Shatter resistant borosilicate glass diffuser
- UL listed for wet locations
Features
- Multiple wattages
- 4000K and 5000K color temperature
- Die cast aluminum housing
- Shatter resistant borosilicate glass diffuser
- UL listed for wet locations
Product Details
| Product Code | WPS-40-5K-U |
| Halco Product ID | 10393 |
| UPC | 807154103935 |
| Category | Standard Wallpacks |
| Technology | LED |
| Applications | CandI, E-Commerce, Distribution Factories, Warehouses, Self Storage, Commercial and Industrial Buildings |
| Color Temperature | 5000K |
| Watts | 40W |
| Lumens | 4948 |
| Voltage | 120-277V |
| Dimmable | No |
| Finish | Bronze |
| Weight (lb) | 8.15 |
| Country of Origin | VN |